Mochi taro
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1189kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1189kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.6g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 64.28571428571429% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 43g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cannelé De Bordeaux (Similarity score: 15.54)
- Canelés De Bordeaux (Similarity score: 15.54)
- Aquitaine Spécialités,les Délices De Bordeaux Canelés De Bordeaux × 6 (Similarity score: 15.54)
- La Toque Cuivrée 4 X 6 Canelés De Bordeaux (Similarity score: 15.54)
- Canelés Bordeaux X6 (Similarity score: 15.54)
- Cannelé (Similarity score: 15.54)
- Aquitaine Spécialités Canelés (Similarity score: 18.37)
- Lemarié Pâtissier Baba Au Rhum (Similarity score: 19.85)
- Baba Au Rhum Des Antilles (Similarity score: 20.40)
- U Nappage Chocolat (Similarity score: 21.96)
- Quesada Tradicional Del Pas Pelayo (Similarity score: 23.36)
- Netto Cône Chocolat Noisette (Similarity score: 23.78)
- Essential Waitrose,waitrose Seville Orange Marmalade No Peel (Similarity score: 24.70)
- Adélie Colosse Color (Similarity score: 26.14)
- Glacetta Caramel (Similarity score: 27.36)
Ingredients List
- Maltose
- Colour
- E129
- Water
- Sugar
- Potato Starch
- Palm Oil
- Flavouring
- Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)