Quesada tradicional del Pas Pelayo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 3.9g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 57.35294117647059% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.4% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 35.5g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 35.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Extreme Sundae Chocolat (Similarity score: 16.79)
- Tarte Normande Multifruit (Similarity score: 16.86)
- Tarte Normande Aux Poires (Similarity score: 17.30)
- S'mores Graham Cracker Ice Cream With Milk Chocolate Chips & Marshmallows, S'mores (Similarity score: 17.37)
- Nobbly Bobbly Ice Lollies (Similarity score: 18.42)
- Cadbury Dairy Milk Buttons (Similarity score: 18.61)
- Tartelettes Aux Abricots (Similarity score: 19.23)
- Vanilla Fudge Cookie (Similarity score: 19.52)
- Apple Pie Super Premium Ice Cream (Similarity score: 19.95)
- Oberweis Ice Cream (Similarity score: 20.40)
- Consum Cono (Similarity score: 20.63)
- Tarte Citron Meringuee (Similarity score: 20.68)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 20.72)
- Adélie Colosse Color (Similarity score: 20.79)
- El Corte Inglés Helado De Vainilla Y Nueces De Macadamia (Similarity score: 22.77)