Cannelé de bordeaux
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 2.2000000476837g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 73.33333492278999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.3% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 51.999998092652mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 42g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 42g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Canelés De Bordeaux (Similarity score: 0.00)
- Aquitaine Spécialités,les Délices De Bordeaux Canelés De Bordeaux × 6 (Similarity score: 0.00)
- Canelés Bordeaux X6 (Similarity score: 0.00)
- La Toque Cuivrée 4 X 6 Canelés De Bordeaux (Similarity score: 0.00)
- Cannelé (Similarity score: 0.00)
- Mochi Taro (Similarity score: 15.54)
- Aquitaine Spécialités Canelés (Similarity score: 16.97)
- Netto Cône Chocolat Noisette (Similarity score: 21.78)
- Carte D'or,unilever Lody O Smaku Jagodowym (Similarity score: 24.62)
- Adélie Colosse Color (Similarity score: 25.93)
- Deluxe Tiramisú (Similarity score: 26.20)
- Lemarié Pâtissier Baba Au Rhum (Similarity score: 26.62)
- Quesada Tradicional Del Pas Pelayo (Similarity score: 27.74)
- 1964 Avi Crujicono (Similarity score: 27.80)
- Dolciando Crocchini (Similarity score: 27.96)