Mozzarella di bufala D.O.P
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.3g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 232mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Qualité & Prix Mozzarella (Similarity score: 13.12)
- Reduced Sodium Whole Grain Bread (Similarity score: 18.35)
- Bakers Best Bakers Best Baked Soft Pretzels (Similarity score: 21.64)
- M&s Wholemeal Pittas (Similarity score: 22.35)
- Nos Boulangers (Similarity score: 22.40)
- Tuttocalabria Hot Peppers Pate (Similarity score: 22.93)
- Tapenade Olive Noire (Similarity score: 23.40)
- Mitronette Pain (Similarity score: 23.49)
- Le Choix Du Président Filets D’aiglefin Sauvage Panés (Similarity score: 24.84)
- The Pizza Gourmet The Pizza Gourmet, Wood Grilled All Natural White Pizza Crust (Similarity score: 25.86)
- Creation Maison Limoges Baguette De Tradition (Similarity score: 25.93)
- La Belle Iloise Rillettes De Thon Au Poivre Vert (Similarity score: 25.95)
- Carrefour Bio Pain Aux Céréales (Similarity score: 26.47)
- Les Créations Pavés De Saumon (Similarity score: 26.58)
- Tesco Breaded Chicken Nuggets (Similarity score: 27.42)