Bakers Best Bakers best baked soft pretzels
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1061kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1061kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.0422535211268g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.04g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 239.43661971830798mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 239.4mg |
| Sugars | 1.4084507042254g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.41g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Bio Pain Aux Céréales (Similarity score: 17.82)
- La Belle Iloise Rillettes De Thon Au Poivre Vert (Similarity score: 20.22)
- Mon Repas Végétal Escalope Panée Blé (Similarity score: 20.25)
- Tapenade Olive Noire (Similarity score: 20.43)
- Mozzarella Di Bufala D O P (Similarity score: 21.64)
- Eden Gourmet Houmous Gourmet (Similarity score: 23.19)
- Qualité & Prix Mozzarella (Similarity score: 23.23)
- Pain De Mie Complet (Similarity score: 23.57)
- House Of Pasta House Of Pasta, Pizza Dough (Similarity score: 23.63)
- Iglesias Huevas De Merluza (Similarity score: 24.44)
- M&s Wholemeal Pittas (Similarity score: 24.47)
- The Pizza Gourmet The Pizza Gourmet, Wood Grilled All Natural White Pizza Crust (Similarity score: 24.64)
- Asda Plant Based Meat Free Chicken Bites (Similarity score: 24.84)
- Wheat Pita Bread (Similarity score: 26.19)
- Reduced Sodium Whole Grain Bread (Similarity score: 27.52)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Water
- Yeast
- Bicarbonates And Carbonates Of Soda
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)