Tapenade olive noire
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 1.13g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 4.232209737827715% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 4.2% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | 5 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Pizza Gourmet The Pizza Gourmet, Wood Grilled All Natural White Pizza Crust (Similarity score: 11.25)
- Tuttocalabria Hot Peppers Pate (Similarity score: 17.81)
- Bakers Best Bakers Best Baked Soft Pretzels (Similarity score: 20.43)
- Wheat Pita Bread (Similarity score: 21.99)
- Le Choix Du Président Filets D’aiglefin Sauvage Panés (Similarity score: 22.73)
- Oleander Hummus (Similarity score: 23.11)
- Mozzarella Di Bufala D O P (Similarity score: 23.40)
- Carrefour Bio Pain Aux Céréales (Similarity score: 23.44)
- M&s Wholemeal Pittas (Similarity score: 24.59)
- Qualité & Prix Mozzarella (Similarity score: 26.25)
- Tesco Breaded Chicken Nuggets (Similarity score: 26.36)
- Sceb Pain De Mie Complet (Similarity score: 26.77)
- Consilia Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 27.18)
- Garlic Sauce (Similarity score: 27.54)
- Reduced Sodium Whole Grain Bread (Similarity score: 28.28)
Ingredients List
- Black Olive
- Olive Oil
- Capers
- Red Bell Pepper
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)