Muffins anglais
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1028kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1028kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.7719298245614g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.77g |
| Saturated Fat | 0.52631578947368g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 29.999999999999428% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 228.07017543860002mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 228.1mg |
| Sugars | 1.7543859649123g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oakrun Farm Bakery Ltd Muffins Anglais English Muffins (Similarity score: 3.49)
- Dia Mollete De Antequera (Similarity score: 11.98)
- Great Value Plain English Muffins (Similarity score: 19.47)
- Seapak Battered Shrimp (Similarity score: 21.60)
- Nash Brothers Trading Company Pizza (Similarity score: 21.69)
- Chef Anthony Russo's Gluten Free Margherita Pizza (Similarity score: 21.69)
- Gopicnic Red Pepper Hummus & Multigrain Crackers (Similarity score: 21.69)
- L'atelier Père Dodu,père Dodu Escalope Cordon Bleu De Qualité Supérieure (Similarity score: 21.84)
- Agnolotti Con Carne (Similarity score: 22.11)
- Ravioli Ricotta Epinards (Similarity score: 23.19)
- Miau Sardines En Aceite De Oliva (Similarity score: 23.32)
- Samoussa A La Crevette (Similarity score: 23.62)
- Bob & Kurt's Sentry Apple Turnover (Similarity score: 25.51)
- Delhaize Filets De Maquereaux (Similarity score: 25.82)
- Secrets De Famille Pâté De Campagne À La Fleur De Sel (Similarity score: 26.70)