Gopicnic Red Pepper Hummus & Multigrain Crackers
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 4.3 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 7.25g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.25g |
| Saturated Fat | 1.45g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | -2 |
| Sodium | 232mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 2.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Great Value Plain English Muffins (Similarity score: 11.16)
- Seapak Battered Shrimp (Similarity score: 13.59)
- Père Dodu Crousti Nuggets De Poulet Chapelure Riz Souffle (Similarity score: 19.17)
- Oleander Hummus (Similarity score: 20.63)
- Large White Pitta Bread (Similarity score: 20.75)
- Sainsbury's Wholemeal Pittas (Similarity score: 20.86)
- Oakrun Farm Bakery Ltd Muffins Anglais English Muffins (Similarity score: 20.91)
- Muffins Anglais (Similarity score: 21.69)
- Le Choix Du Président Filets D’aiglefin Sauvage Panés (Similarity score: 22.77)
- Campos Atún Claro En Aceite De Girasol (Similarity score: 23.27)
- Sceb Pain De Mie Complet (Similarity score: 24.32)
- Bob & Kurt's Sentry Apple Turnover (Similarity score: 25.14)
- Pepperidge Farm Whole Grain Wheat Bread (Similarity score: 25.17)
- Whole Grain Bread, Ancient Grains (Similarity score: 25.17)
- Mjay's Specialty Baked Foods Inc Old World, Pocket Pita Breads (Similarity score: 25.32)
Ingredients List
- Gopicnic Garden Red Pepper Hummus Dip
- Sea Salt
- Cumin Seeds
- Sesame Oil
- Paprika
- Little Bread Hen Multigrain Flatbed Crackers
- Potato Starch
- Safflower Oil
- Sorghum Flour
- Quinoa Seeds
- Sesame Seeds
- Red Bell Pepper
- Millet
- Flax Seed
- Amaranth Seeds
- Sea Salt
- Water
- Tahini
- Garlic
- Extra Virgin Olive Oil
- Garlic Powder
- Lemon Juice Concentrate
- E330
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)