Chef Anthony Russo's Gluten-free margherita pizza
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.91g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.91g |
| Saturated Fat | 4.52g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 30.769230769230766% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30.8% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 5 |
| Sodium | 220mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 2.82g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.82g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nash Brothers Trading Company Pizza (Similarity score: 0.00)
- Yankees Beef Cocktail Franks Wrapped In Puff Pastry (Similarity score: 18.01)
- Nathan's Famous Beef Franks In A Blanket (Similarity score: 19.10)
- Dia Mollete De Antequera (Similarity score: 19.38)
- L'atelier Père Dodu,père Dodu Escalope Cordon Bleu De Qualité Supérieure (Similarity score: 19.51)
- Muffins Anglais (Similarity score: 21.69)
- Oakrun Farm Bakery Ltd Muffins Anglais English Muffins (Similarity score: 22.06)
- Secrets De Famille Pâté De Campagne À La Fleur De Sel (Similarity score: 24.33)
- Food Evolution Spinach Dip With Pita Chips (Similarity score: 25.29)
- L'assiette Bleue Filet De Saumon Sauce Béarnaise Pané Assiette Bleue (Similarity score: 26.88)
- Miau Sardines En Aceite De Oliva (Similarity score: 27.06)
- Inland Market Atlantic Salmon Boneless Fillets (Similarity score: 27.93)
- Findus 4 Beefburger (Similarity score: 29.45)
- Ravioli Ricotta Epinards (Similarity score: 29.46)
- Kingston Marketing Co Pie (Similarity score: 29.73)
Ingredients List
- Crust
- Oregano
- Cheese
- Lactic Ferments
- Salt
- Enzyme
- Sauce
- Garlic
- Parsley
- Basil
- Salt
- Rice Flour
- Oregano
- Black Pepper
- Potato Starch
- Olive Oil
- Honey
- Tapioca Flour
- Fresh Yeast
- Salt
- Toppings
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)