Golden Flake, Golden Flake Snack Foods Inc. Golden flake, sunflower seeds
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1326kj (317 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1326kj (317 calories/kcal) |
| Fiber | 5.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.35g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.35g |
| Saturated Fat | 2.65g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 10.733090319967598% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.7% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | -3 |
| Sodium | 185mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 185mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Houmous Le Véritable, 250 Grammes, Marque Sharon Valley (Similarity score: 17.66)
- Seeded Chunky Houmous (Similarity score: 17.72)
- Lundberg Family Farms Brown Rice Cakes (Similarity score: 19.89)
- Lundberg, Lundberg Family Farms Organic Rice Cakes (Similarity score: 19.89)
- Wehah Farm Inc Organic Brown Rice Cakes (Similarity score: 19.89)
- Lundberg Family Farms Organic Wild Rice Cakes (Similarity score: 19.89)
- Houmous (Similarity score: 21.74)
- Eden Gourmet Houmous Oriental (Similarity score: 24.88)
- Pain Au Maïs (Similarity score: 25.77)
- Hatting True Style Chicago Burgerbrød Med Sesamfrø (Similarity score: 28.36)
- By Sainsbury's Fat Free Natural Cottage Cheese (Similarity score: 29.91)
- Green Oniom This Dip Is Nuts! (Similarity score: 30.13)
- Buchholz Frischnudeln (Similarity score: 30.44)
- Streit's Streit's, Matzos, Mediterranean (Similarity score: 30.82)
- Cardozo Technolgies Inc Cabo Chips, Elote Grilled Corn Tortilla Chips (Similarity score: 31.08)
Ingredients List
- Sunflower Seed
- Salt
- Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)