Buy Low Corn Tortillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 4.4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 4.44g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.44g |
| Saturated Fat | 1.11g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -1 |
| Sodium | 156mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coren Paté De Cerdo (Similarity score: 15.38)
- Gluten Free Garganelli (Similarity score: 18.32)
- Flora,upfield Flora Linie (Similarity score: 27.23)
- Pain De Mie Brioché (Similarity score: 27.27)
- Eden Gourmet Houmous Aux Pignons (Similarity score: 30.94)
- Cora 10 Crêpes Sucrées Saveur Vanille (Similarity score: 31.36)
- Flora Omega 3 & 6 Light (Similarity score: 31.36)
- Becel Light Omega 3 & 6 (Similarity score: 31.50)
- Alice Et Bio Pizza Margherita (Similarity score: 31.57)
- Country Harvest Pain 12 Céréales (Similarity score: 31.63)
- Pizza Saumon Traiteur (Similarity score: 32.77)
- Middle Eastern Falafels (Similarity score: 33.02)
- Ristorantedr Oetker Pizza (ristorante Mozzarella) (Similarity score: 33.75)
- Ground Pork And Beef Blend (Similarity score: 33.87)
- Ground Pork And Beef Blend (Similarity score: 33.87)
Ingredients List
- Ground Corn Treated With Lime
- Water
- E281
- E466
- E297
- E280
- E339
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)