Pane Integrale affettato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.8g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hy Vee, Hy Vee Inc 100% Whole Wheat Bread (Similarity score: 20.10)
- Les Grains St Méthode Pain Multi Céréales (Similarity score: 22.29)
- 10 Mini Nems Végétariens Avec Sauces (Similarity score: 23.22)
- Pain Bretzel (Similarity score: 23.88)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc 7 Sprouted Grain Bread (Similarity score: 24.19)
- Naturaplan Mozzarella (Similarity score: 24.69)
- Spicy Frites Sauce Épicée (Similarity score: 26.28)
- Cap Creole Rillettes De Crabe (Similarity score: 26.58)
- Leader Price Rillettes De Crabe (Similarity score: 26.66)
- Trader Joe's Trader Joe’s (Similarity score: 27.22)
- Spruso Light Bonbons Sans Sucre (Similarity score: 27.35)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Ezekiel 4:9, English Muffins, Flax (Similarity score: 28.01)
- La Vie Claire Celeri Frais Remoulade (Similarity score: 28.04)
- Hot Dog Sprouted Whole Grain Buns, Hot Dog (Similarity score: 28.68)
- Ronde Des Mers, Marque Repère Rillettes De Sardine Citron Basilic (Similarity score: 29.09)