Naturaplan Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1010kj (242 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1010kj (242 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 100% Whole Grain Naan Soft And Pillowy Flatbreads, Whole Grain (Similarity score: 22.29)
- Quorn Roarsomes (Similarity score: 23.40)
- Odyssee Odyssee, Filet De Cabillaud Panees, 4 500 G (Similarity score: 24.50)
- Pane Integrale Affettato (Similarity score: 24.69)
- Large White Pitta Bread (Similarity score: 25.82)
- Hy Vee, Hy Vee Inc 100% Whole Wheat Bread (Similarity score: 26.21)
- Lidl, Lovilio Mozzarella Mini (Similarity score: 26.87)
- Père Dodu Crousti Nuggets De Poulet Chapelure Riz Souffle (Similarity score: 28.03)
- Pain Bretzel (Similarity score: 28.55)
- 10 Mini Nems Végétariens Avec Sauces (Similarity score: 29.43)
- Saumon Fumé Matiné (Similarity score: 29.91)
- Leader Price Hachés Au Saumon Et À La Ciboulette (Similarity score: 30.30)
- La Belle Iloise Emietté De Sardines Délices De Carthage (Similarity score: 30.88)
- La Belle Iloise Emietté De Sardines Délices De Carthage (Similarity score: 30.88)
- Hamburger Buns With Sesame Seeds, Sesame Seeds (Similarity score: 32.20)
Ingredients List
- Milk
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)