Pasta fresca
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 993kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 993kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 8.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.1g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -5 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Panrico Pan De Molde (Similarity score: 15.73)
- Golden Farm Haricots Blancs (Similarity score: 18.10)
- Pam's Garlic Naan (Similarity score: 18.49)
- Lidl Riz Bio Basmati (Similarity score: 20.66)
- Gutfried Hähnchen Fleischwurst (Similarity score: 21.72)
- Caporal Caporal, Granola (Similarity score: 22.10)
- Netto Cervelas (Similarity score: 22.32)
- Fontaine Santé Hummus Bio (Similarity score: 23.32)
- Bacci's Vegan Linguine (Similarity score: 24.79)
- Migros Bio Jambon Aux Épices (Similarity score: 25.40)
- Cordon Bleu De Dinde (Similarity score: 25.93)
- Certified Harvest Certified Harvest, Swai Fillets (Similarity score: 26.20)
- Soldanza Yuquitas (Similarity score: 26.31)
- Woolworths White Corn Tortillas (Similarity score: 26.39)
- Farine De Lentille Verte Du Puy (Similarity score: 26.54)