Caporal Caporal, granola
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 4.4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 6.19g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.19g |
| Saturated Fat | 2.35g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 29.522613065326635% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 29.5% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 9mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 9mg |
| Sugars | 13.27g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- More Nutrition Chunky Flavour Mango Maracuja (Similarity score: 19.56)
- More Nutrition Chunky Flavour Mango Maracuja (Similarity score: 19.56)
- 2 Éclairs Café (Similarity score: 19.77)
- Fontaine Santé Hummus Bio (Similarity score: 21.96)
- Pam's Garlic Naan (Similarity score: 21.99)
- Pasta Fresca (Similarity score: 22.10)
- Cordon Bleu De Dinde (Similarity score: 22.75)
- Soldanza Yuquitas (Similarity score: 22.92)
- L Angelys Crème Glacée Vanille Noix De Pécan Coulis Caramel Angelys (Similarity score: 22.97)
- Tuiles Amandes (Similarity score: 23.35)
- Cinnamon Caramel Apple, Cinnamon Caramel (Similarity score: 24.29)
- Caramel Apples, Caramel (Similarity score: 24.88)
- Happy Apples Caramel Apple, Caramel (Similarity score: 24.88)
- Mr Dewie's Organic Frozen Dessert (Similarity score: 25.32)
- Panrico Pan De Molde (Similarity score: 25.89)
Ingredients List
- Oat Flakes
- Raisin
- And Shreded Coconut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)