panrico Pan de molde
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992.0kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.8 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.0g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 34.375% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 34.4% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -7 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.0mg |
| Sugars | 3.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pasta Fresca (Similarity score: 15.73)
- Golden Farm Haricots Blancs (Similarity score: 21.21)
- Fontaine Santé Hummus Bio (Similarity score: 21.40)
- Gutfried Hähnchen Fleischwurst (Similarity score: 21.48)
- Netto Cervelas (Similarity score: 21.87)
- Migros Bio Jambon Aux Épices (Similarity score: 23.56)
- Terrine Au Magret De Canard Fumé (Similarity score: 24.77)
- Lidl Riz Bio Basmati (Similarity score: 25.86)
- Caporal Caporal, Granola (Similarity score: 25.89)
- New York Deli Bagel Pumpernickel (Similarity score: 26.46)
- Soldanza Yuquitas (Similarity score: 28.23)
- Pam's Garlic Naan (Similarity score: 29.20)
- Douce France,gastronome Distribution Poulet Blanc (Similarity score: 29.57)
- Steak Hache (Similarity score: 29.82)
- Farine De Lentille Verte Du Puy (Similarity score: 30.14)