Pate à tartiner
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.5 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.799999237061g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.8g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25.64102501402105% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.6% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | 2 |
| Sodium | 279.999995231628mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 8.3999996185303g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kowalski's Markets Free Range Egg Salmon Salad (Similarity score: 15.54)
- Chicken Curry Salad (Similarity score: 16.90)
- The Cheese Guy Chevre Goat Cheese (Similarity score: 17.54)
- Peche Ocean,ronde Des Mers,marque Repère Hachés Au Saumon À La Ciboulette (Similarity score: 20.13)
- Sardines (Similarity score: 20.18)
- Les Sens Du Terroir Sardines De Bretagne À L'huile D'olive Vierge Extra (Similarity score: 21.33)
- Fazer Lemppari (Similarity score: 22.43)
- La Belle Iloise Sardine À La Tomate Et À L'huile D'olive Vierge (Similarity score: 23.01)
- Edeka Makrelen Filets (Similarity score: 23.17)
- Dreimaster Makrelen Filets (Similarity score: 23.17)
- Picard Canette Farcie Aux Cèpes Et À L’armagnac (Similarity score: 23.79)
- Carrefour Filets De Maquereaux (Similarity score: 23.99)
- Filetti Di Sardina Delicius 120 G (Similarity score: 24.20)
- Mejillones En Escabeche Portonovo (Similarity score: 24.62)
- Supremo Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 25.32)