Edeka Makrelen Filets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1060kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1060kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21g |
| Saturated Fat | 3.6g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 18.947368421052634% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.9% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 4 |
| Sodium | 284mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 284mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dreimaster Makrelen Filets (Similarity score: 0.00)
- La Belle Iloise Sardine À La Tomate Et À L'huile D'olive Vierge (Similarity score: 8.67)
- Les Sens Du Terroir Sardines De Bretagne À L'huile D'olive Vierge Extra (Similarity score: 9.72)
- Filetti Di Sardina Delicius 120 G (Similarity score: 11.43)
- Le Trésor Des Dieux Sardines À L'huile D'olive Curcuma Gingembre Poivre Noir (Similarity score: 12.64)
- Conserverie Gonidec,les Mouettes D’arvor Sardines À L’huile D’olive Et Au Citron Bio (Similarity score: 13.87)
- Mittico Burger Di Salmone (Similarity score: 13.89)
- Esselunga Burger Di Salmone (Similarity score: 13.89)
- Pan Bagnat Poulet (Similarity score: 19.87)
- Oululainen Reilu Täysjyvä (Similarity score: 20.12)
- Eroski Hogaza 100% Natural (Similarity score: 20.28)
- Soavegel Alicigpanate Soavegel (Similarity score: 20.69)
- Soavegel Alici Panate (Similarity score: 20.69)
- La Belle Iloise Sardines À L'huile D'olive Et À La Tomate (Similarity score: 21.11)
- Carrefour Filets De Maquereaux (Similarity score: 21.20)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)