Les Sens Du Terroir Sardines de Bretagne à l'huile d'olive vierge extra
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1060kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1060kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23g |
| Saturated Fat | 4.3g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 23.888888888888886% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.9% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 5 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Filetti Di Sardina Delicius 120 G (Similarity score: 4.52)
- Edeka Makrelen Filets (Similarity score: 9.72)
- Dreimaster Makrelen Filets (Similarity score: 9.72)
- La Belle Iloise Sardine À La Tomate Et À L'huile D'olive Vierge (Similarity score: 9.80)
- Conserverie Gonidec,les Mouettes D’arvor Sardines À L’huile D’olive Et Au Citron Bio (Similarity score: 9.90)
- Le Trésor Des Dieux Sardines À L'huile D'olive Curcuma Gingembre Poivre Noir (Similarity score: 12.92)
- Mittico Burger Di Salmone (Similarity score: 19.73)
- Esselunga Burger Di Salmone (Similarity score: 19.73)
- Pate À Tartiner (Similarity score: 21.33)
- Kowalski's Markets Free Range Egg Salmon Salad (Similarity score: 23.43)
- The Cheese Guy Chevre Goat Cheese (Similarity score: 23.48)
- Picard Canette Farcie Aux Cèpes Et À L’armagnac (Similarity score: 24.29)
- Petit Navire Filets De Maquereaux À Poêler (Similarity score: 24.40)
- Eroski Hogaza 100% Natural (Similarity score: 24.84)
- Lord Nelson,fjord Sardinenfiletd (Similarity score: 24.98)