Peijnenburg Mit Zucker
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1305kj (312 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1305kj (312 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 38.46153846153846% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.5% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 39.3g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 39.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pain D'epice Du Quercy (Similarity score: 11.21)
- Daily Chef, Wal Mart Stores Inc Daily Chef, Caramel Apple Stack Cake (Similarity score: 13.94)
- Orchid Vanilla Macaroon (Similarity score: 14.65)
- Kouvolan Lakritsi Licorice Of Old Viipuri (Similarity score: 21.64)
- The Father's Table Llc Kicked Up Key Lime Pie (Similarity score: 22.23)
- Strawberry Jelly Rolls (Similarity score: 22.51)
- Labree's Bakery Inc La Bree's Bakery, Jr Jelly Rolls, Strawberry (Similarity score: 22.51)
- Top Budget,intermarché Pain D'épices (Similarity score: 24.57)
- Creperie De Guerledan Crêpes Fraiches (Similarity score: 26.42)
- Intermarché 10 Crêpes De Froment (Similarity score: 26.92)
- Crêperie La Fontaine 6 Crêpes Fraîches (Similarity score: 26.92)
- Crêperie La Fontaine 10 Crêpes Fraîches (Similarity score: 26.92)
- Crêperie La Fontaine 6 Crêpes Fraîches (Similarity score: 26.92)
- La Ferme De Kernivinen Oeufs Bio (Similarity score: 26.92)
- Crêperie De Coataudon Crepes Fraiches (Similarity score: 26.92)
Ingredients List
- Glucose Fructose Syrup
- Rye Flour
- Sugar
- Vegetable Oil
- Wheat Flour
- Spice
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)