Orchid vanilla macaroon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1305kj (312 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1305kj (312 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 6.49g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.49g |
| Saturated Fat | 5.19g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 36.319104268719386% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.3% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 18 |
| Sodium | 208mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208mg |
| Sugars | 40.26g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 40.26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Peijnenburg Mit Zucker (Similarity score: 14.65)
- Daily Chef, Wal Mart Stores Inc Daily Chef, Caramel Apple Stack Cake (Similarity score: 16.04)
- Pain D'epice Du Quercy (Similarity score: 19.97)
- Kouvolan Lakritsi Licorice Of Old Viipuri (Similarity score: 24.69)
- Top Budget,intermarché Pain D'épices (Similarity score: 26.38)
- The Father's Table Llc Kicked Up Key Lime Pie (Similarity score: 26.43)
- Markets Of Meijer Pumpkin Creme Roll (Similarity score: 28.45)
- Strawberry Jelly Rolls (Similarity score: 28.48)
- Labree's Bakery Inc La Bree's Bakery, Jr Jelly Rolls, Strawberry (Similarity score: 28.48)
- Peijnenburg Peijnenburg Ontbijtkoek Gember (Similarity score: 28.90)
- Intermarché 10 Crêpes De Froment (Similarity score: 29.85)
- La Ferme De Kernivinen Oeufs Bio (Similarity score: 29.85)
- Crêperie La Fontaine 6 Crêpes Fraîches (Similarity score: 29.85)
- Crêperie La Fontaine 6 Crêpes Fraîches (Similarity score: 29.85)
- Crêperie De Coataudon Crepes Fraiches (Similarity score: 29.85)
Ingredients List
- Ndali Estate Vanilla Bean Ice Cream
- Cassis Almond Macaroon Cookies
- Black Currant Jam
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)