Plain bagels
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.4g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 13.333333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.3% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 1 |
| Sodium | 244mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 244mg |
| Sugars | 5.1g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Little Ny Pretzels (Similarity score: 11.54)
- Esselunga Verdure Grigliate (Similarity score: 12.17)
- Pretzels (Similarity score: 16.16)
- Despi Pommes Dauphines (Similarity score: 17.94)
- Pommes Dauphines (Similarity score: 17.97)
- Ifa Eliges,eliges,ifa Pan De Molde Cereales Y Semillas (Similarity score: 18.11)
- U Panés De Blé (Similarity score: 18.36)
- Morrisons Coleslaw (Similarity score: 21.55)
- Ķelmēni Rankas Rudzu Rupjā Maize (Similarity score: 21.63)
- Tuna Salad Sandwich (Similarity score: 21.84)
- Ocean Rise Mackerel In Sunflower Oil (Similarity score: 22.18)
- Sainsbury's Classic Houmous (Similarity score: 22.29)
- Dunnes Stores Wholemeal Wraps (Similarity score: 22.43)
- Conserverie La Perle Des Dieux Sardines À La Tomate Confite (Similarity score: 22.93)
- La Perle Des Dieux Sardines À La Tomate Confite (Similarity score: 22.93)