esselunga Verdure grigliate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ifa Eliges,eliges,ifa Pan De Molde Cereales Y Semillas (Similarity score: 10.00)
- Little Ny Pretzels (Similarity score: 11.95)
- Plain Bagels (Similarity score: 12.17)
- Pretzels (Similarity score: 16.20)
- Ķelmēni Rankas Rudzu Rupjā Maize (Similarity score: 16.51)
- Despi Pommes Dauphines (Similarity score: 16.85)
- Pommes Dauphines (Similarity score: 16.86)
- Morrisons Coleslaw (Similarity score: 17.92)
- Veggie Wrap (Similarity score: 20.60)
- Baionade Haricots Blancs Au Naturel Baionade Terre De Traditions (Similarity score: 20.72)
- Dunnes Stores Wholemeal Wraps (Similarity score: 21.36)
- Tradipan Pan De Arándanos (Similarity score: 23.13)
- U Panés De Blé (Similarity score: 23.50)
- Marks & Spencer Bases Pizza (Similarity score: 26.03)
- Conserverie La Perle Des Dieux Sardines À La Tomate Confite (Similarity score: 26.09)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)