Pulsaar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 11.764705882352942% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.8% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 8 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 39g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oursons (Similarity score: 17.73)
- Ferrarini Crema De Aceto Balsámico De Módena (Similarity score: 17.93)
- Crema Con Aceto Balsamico (Similarity score: 20.19)
- Layers Gum Watermelon And Tropical Fruit 1x14 Pc (Similarity score: 20.97)
- Maple Syrup (Similarity score: 21.65)
- Lee Kum Kee Austernsauce Panda Brand Oyster Sauce (Similarity score: 21.65)
- Black Rapberry Preserve (Similarity score: 22.11)
- Decacer Decacer Organic Maple Syrup (Similarity score: 22.42)
- Fruit Spread (Similarity score: 22.52)
- Eroski Crema Con Aceto Balsamico Di Modena A La Manzana (Similarity score: 22.53)
- Wit's End Jam (Similarity score: 22.64)
- Fruit Bites (Similarity score: 23.40)
- Coop Fine Food Gelato Fior Di Latte (Similarity score: 23.77)
- Confettura Extra (Similarity score: 24.04)
- Sirop D'érable Pur (Similarity score: 24.14)