Oursons
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 7 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 37g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 37g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Francis Miot Chataigne Au Sucre De Canne (Similarity score: 17.01)
- Pulsaar (Similarity score: 17.73)
- Confit De Mirabelles Au Cumin (Similarity score: 26.94)
- El Corte Inglés Castañas En Almibar (Similarity score: 27.54)
- Maintal Preiselbeeren Mit Rotwein (Similarity score: 28.10)
- Les Confituriers Du Vieux Chérier Châtaigne Bio (Similarity score: 30.16)
- Eroski Crema Con Aceto Balsamico Di Modena A La Manzana (Similarity score: 30.81)
- Layers Gum Watermelon And Tropical Fruit 1x14 Pc (Similarity score: 30.84)
- Frusano Himbeer Fruchtaufstrich (Similarity score: 31.15)
- Santa Rosa Confettura Extra Di Amarene (Similarity score: 31.29)
- Penny Plaumenmus (Similarity score: 31.34)
- Fruit Bites (Similarity score: 31.57)
- First International Health Foods Ltd Brad's Organic, Soft Dried Fruit Mix (Similarity score: 31.58)
- Ferrarini Crema De Aceto Balsámico De Módena (Similarity score: 32.70)
- Louit (Similarity score: 32.82)