Ravioli au jambon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.199999809265g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.2g |
| Saturated Fat | 0.60000002384186g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 27.272727765327925% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.3% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -2 |
| Sodium | 160.000002384184mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 1.8999999761581g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coquelicot Provence 250g Ravioli Frais Boeuf Et Petits Legumes (Similarity score: 13.92)
- Home Brand Sandwich Bread Wheatmeal Bread (Similarity score: 15.30)
- Charal Carpaccio Parmesan (Similarity score: 18.30)
- Andalos Pain Pita (Similarity score: 18.44)
- Hoa Nam Brioches Au Porc Laqué ( Cuites À La Vapeur ) Surgelées (Similarity score: 19.87)
- Can Busquets Pan De Centeno Integral 50% Y Espelta Eco (Similarity score: 20.53)
- Stehouwer's Frozen Foods Inc Seasoned Pork And Beef Pattie Between Slice Of Beef Ribeye (Similarity score: 21.52)
- Maître Coq Rôti De Chapon (Similarity score: 21.69)
- Jacques Gonidec Rillettes De Thon (Similarity score: 22.42)
- Tip Top The One White Sandwich Bread (Similarity score: 23.53)
- Picard Pate A Pizza (Similarity score: 24.19)
- Monoprix Taboulé À L'orientale Poulet Et Amandes (Similarity score: 24.48)
- Buchcik Kluski Na Parze (Similarity score: 24.81)
- Coquelicot Provence Ravioli Aux Aubergines (Similarity score: 25.71)
- U Ribs Porc Marinade Barbecue (Similarity score: 25.90)