Charal Carpaccio Parmesan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.8 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 3.2g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 17.77777777777778% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.8% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 1 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ravioli Au Jambon (Similarity score: 18.30)
- Can Busquets Pan De Centeno Integral 50% Y Espelta Eco (Similarity score: 19.29)
- Home Brand Sandwich Bread Wheatmeal Bread (Similarity score: 20.13)
- Bon Matin La Mie De L'artisan 12 Céréales (Similarity score: 20.20)
- Stehouwer's Frozen Foods Inc Seasoned Pork And Beef Pattie Between Slice Of Beef Ribeye (Similarity score: 20.31)
- Monoprix Taboulé À L'orientale Poulet Et Amandes (Similarity score: 20.57)
- Maître Coq Rôti De Chapon (Similarity score: 20.70)
- Tip Top The One White Sandwich Bread (Similarity score: 22.81)
- Coquelicot Provence Ravioli Aux Aubergines (Similarity score: 23.33)
- Picard Pate A Pizza (Similarity score: 23.96)
- Coquelicot Provence 250g Ravioli Frais Boeuf Et Petits Legumes (Similarity score: 24.26)
- Earth's Best Chicken Nuggets (Similarity score: 24.83)
- Asda Breaded Chicken Mini Fillets (Similarity score: 24.98)
- Regañás (Similarity score: 25.26)
- Casa Amella Hamburguesa Tofu Escalibada Bio (Similarity score: 25.38)
Ingredients List
- Olive Oil
- Beef Meat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)