Andalos Pain pita
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 976kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 976kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.6667g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 0.3333g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 150mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 150mg |
| Sugars | 3.3333g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ravioli Au Jambon (Similarity score: 18.44)
- U Ribs Porc Marinade Barbecue (Similarity score: 21.43)
- Home Brand Sandwich Bread Wheatmeal Bread (Similarity score: 21.85)
- Le Pain Du Village Pain Integral Index Glycemique (Similarity score: 24.67)
- Hoa Nam Brioches Au Porc Laqué ( Cuites À La Vapeur ) Surgelées (Similarity score: 24.77)
- Jacques Gonidec Rillettes De Thon (Similarity score: 25.65)
- Pullman,bimbo,bimbo Do Brasil Pullman 100% Integral (Similarity score: 26.14)
- Steak, Mushroom And Merlot Pie (Similarity score: 26.37)
- Corn Tortillas (Similarity score: 26.61)
- Les Mouettes D'arvor Rillettes De Thon Au Fromage Frais (Similarity score: 27.46)
- Coquelicot Provence 250g Ravioli Frais Boeuf Et Petits Legumes (Similarity score: 27.65)
- Lidl Éclairs (Similarity score: 28.45)
- Hoogvliet Gemengt Gehakt (Similarity score: 28.58)
- Chabrior,intermarché Chabrior 8 Crêpes Sucrées (Similarity score: 29.02)
- New York Deli & Bagel Mini Bagel (Similarity score: 29.09)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Water
- Sugar
- Yeast
- Salt
- E282
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)