Ravioli ricotta jambon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.1g |
| Saturated Fat | 2.9g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 65.9090909090909% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.9% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 2 |
| Sodium | 227.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 228mg |
| Sugars | 4.6g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Robert Esposito Ravioli Ricotta Jambon (Similarity score: 0.00)
- Robert Esposito Ravioli Jambon (Similarity score: 1.74)
- Organic Three Cheese Ravioli With Ricotta, Parmesan & Mozarella Cheeses (Similarity score: 19.04)
- Picard 6 Crêpes Au Lait Entier (Similarity score: 19.08)
- 4 Pains Au Chocolat Et 4 Croissants (Similarity score: 25.04)
- Compliments Lasagnes Aux Legumes (Similarity score: 25.50)
- Plant Based Burger (Similarity score: 27.10)
- Marks & Spencer Italian Mozzarella (Similarity score: 28.27)
- Zeta Burrata (Similarity score: 28.42)
- Auchan Mon Moment Fromager Nature 25% De Sel (Similarity score: 28.73)
- Auchan Mon Moment Fromager Nature 25% De Sel 9 Portions (Similarity score: 28.73)
- Orion Corp Orion, Yegam Cheese Chips (Similarity score: 29.13)
- La Artesana De Hoy Sandwich Rico, Riquísimo Omelette, Ham & Cheese (Similarity score: 29.16)
- Conad, Sapori Dintorni Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 29.92)
- Emporium Soft Cheese Original (Similarity score: 30.01)