Zeta Burrata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 959kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 959kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 9 |
| Sodium | 216.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jsp Enterprises Ltd Chopped Spinach & Four Cheese Ravioli (Similarity score: 15.61)
- Despar,spar Mozzarella Senza Lattosio (Similarity score: 15.92)
- Orion Corp Orion, Yegam Cheese Chips (Similarity score: 16.54)
- Picard 6 Crêpes Au Lait Entier (Similarity score: 18.33)
- Organic Three Cheese Ravioli With Ricotta, Parmesan & Mozarella Cheeses (Similarity score: 21.34)
- Auchan Mon Moment Fromager Nature 25% De Sel 9 Portions (Similarity score: 23.83)
- Auchan Mon Moment Fromager Nature 25% De Sel (Similarity score: 23.83)
- La Ferme Du Mesnil Poule À La Crème Et Son Riz Aux Petits Légumes (Similarity score: 25.02)
- Aha!,migros Mozzarella (Similarity score: 25.21)
- Plant Based Burger (Similarity score: 25.65)
- Il Carro Amore Di Capra (Similarity score: 26.11)
- Compliments Lasagnes Aux Legumes (Similarity score: 26.49)
- La Artesana De Hoy Sandwich Rico, Riquísimo Omelette, Ham & Cheese (Similarity score: 26.97)
- U Fromage À Tartiner Nature À Teneur Réduite En Sel 22% De Mg (Similarity score: 27.34)
- Cora Sauce Hollandaise À La Crème Fraîche (Similarity score: 27.62)
Ingredients List
- Cheese
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)