Organic three cheese ravioli with ricotta, parmesan & mozarella cheeses
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 954kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 954kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 9.56g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.56g |
| Saturated Fat | 3.31g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 56.292517006802726% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.3% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 221mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 221mg |
| Sugars | 1.47g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Robert Esposito Ravioli Jambon (Similarity score: 18.93)
- Robert Esposito Ravioli Ricotta Jambon (Similarity score: 19.04)
- Ravioli Ricotta Jambon (Similarity score: 19.04)
- Jsp Enterprises Ltd Chopped Spinach & Four Cheese Ravioli (Similarity score: 19.29)
- Compliments Lasagnes Aux Legumes (Similarity score: 19.39)
- Zeta Burrata (Similarity score: 21.34)
- Orion Corp Orion, Yegam Cheese Chips (Similarity score: 21.37)
- Picard 6 Crêpes Au Lait Entier (Similarity score: 22.38)
- La Artesana De Hoy Sandwich Rico, Riquísimo Omelette, Ham & Cheese (Similarity score: 22.78)
- Cheese & Spinach Ravioli, Cheese & Spinach (Similarity score: 23.63)
- Plant Based Burger (Similarity score: 23.82)
- O Sole Mio Ravioli 3 Cheese & Spinach (Similarity score: 26.23)
- Despar,spar Mozzarella Senza Lattosio (Similarity score: 28.28)
- Cora Sauce Hollandaise À La Crème Fraîche (Similarity score: 28.92)
- Auchan Mon Moment Fromager Nature 25% De Sel 9 Portions (Similarity score: 30.00)
Ingredients List
- Semolina Durum Flour
- Turmeric
- Parsley
- Whole Milk Ricotta Cheese
- Water
- Whole Egg
- Parmesan
- Mozzarella
- Sea Salt
- Corn Starch
- Black Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)