Reduced fat whipped cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1222kj (293 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1222kj (293 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 18.2g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.18181818181817% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.2% |
| Saturated Fat Value | 18.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 66mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 66mg |
| Sugars | 8.6g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Strawberry Snickerdoodle Ice Cream Sandwich (Similarity score: 21.27)
- Hacendado Helados Mini Sin Azúcar (Similarity score: 21.67)
- Goshua La Crema Catalana (Similarity score: 23.20)
- Crème Brulée (Similarity score: 23.20)
- Eroski Bombones Minis Almendrados (Similarity score: 23.39)
- Dianne's Fine Desserts Inc 3" Lemon Drop (Similarity score: 23.51)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 24.28)
- Sainsbury's, Sainsburys, By Sainsbury's Milk Chocolate Indulgence (Similarity score: 24.75)
- Wellsley Farms Authentic Belgian Recipe Mini Eclairs (Similarity score: 24.78)
- Meggle Habtejszín Lactose Free (Similarity score: 25.07)
- Penny Crème Fraîche (Similarity score: 25.36)
- Rewe Creme Fraiche (Similarity score: 25.36)
- Alnatura Sandwich Classic Eis (Similarity score: 26.37)
- Viennetta Viennetta Biscuit Caramel (Similarity score: 26.56)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 26.91)