Eroski Bombones minis almendrados
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.7g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.7g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 55.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 14 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 6.8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Poire Amandes 8 Parts (Similarity score: 22.54)
- Tarte Poire Amandes 6 Parts (Similarity score: 22.54)
- Reduced Fat Whipped Cream (Similarity score: 23.39)
- Meggle Habtejszín Lactose Free (Similarity score: 23.86)
- Strauss Brands Incorporated Grass Fed Beef Sirloin Steak (Similarity score: 25.11)
- Häagen Dazs Vanilla Swiss Almond Ice Cream (Similarity score: 26.18)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 26.67)
- Glencourt Inc Ice Cream (Similarity score: 26.94)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 27.02)
- Nestlé Helado De Turrón (Similarity score: 27.37)
- Häagen Dazs Glace (Similarity score: 27.55)
- Profiteroles (Similarity score: 27.58)
- Pomonapassionfroid Crème Fraîche Épaisse (Similarity score: 27.69)
- Crème Brulée (Similarity score: 27.71)
- Goshua La Crema Catalana (Similarity score: 27.71)