Rillettes de thon à l'huile d'olive
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1042kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1042kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 60.86956521739131% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.9% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 9 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bayernland Mozzarella Bayernland (Similarity score: 18.65)
- Robert Esposito Ravioli Ricotta Epinard (Similarity score: 18.69)
- Carrefour Bio Queso Para Untar Clásico Bio (Similarity score: 18.95)
- Biobio Frischkäse Classic (Similarity score: 19.44)
- Severino, Severino Pasta Mfg Severino, Homemade Pasta, Spinach Ravioli (Similarity score: 20.23)
- Bio Village, Marque Repère Fromage À Tartiner Nature Bio 25% Mat Gr (Similarity score: 20.62)
- Armenian Yogurt Dip (Similarity score: 20.94)
- Arla Färskost Eko (Similarity score: 21.37)
- Hacendado Crepes (Similarity score: 21.85)
- Rocky Mountain Pies Apple Pie (Similarity score: 23.15)
- Gerentes Sa Sechons De Chèvre (Similarity score: 23.84)
- Mozzarelle Senza Lattosio (Similarity score: 24.23)
- Rana Girasoli Pollo E Rosmarino (Similarity score: 24.61)
- Del Giudice, Centrale Del Latte Di Brescia Delì (senza Lattosio) (Similarity score: 24.66)
- Del Giudice, Centrale Del Latte Di Brescia Deli Senza Lattosio (Similarity score: 24.66)