Rocky Mountain Pies Apple Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.142857142857143 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.21g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.21g |
| Saturated Fat | 7.35g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 47.60362694300518% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.6% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 199mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 199mg |
| Sugars | 3.68g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.68g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Apple Pie (Similarity score: 13.90)
- Armenian Yogurt Dip (Similarity score: 14.35)
- Hacendado Crepes (Similarity score: 16.05)
- Boni,colruyt Pannenkoeken Boni (Similarity score: 20.42)
- Horeco Crêpes (Similarity score: 22.76)
- Rillettes De Thon À L'huile D'olive (Similarity score: 23.15)
- Sweet P's Bake Shop Apple Crumb Pie (Similarity score: 23.61)
- Topco Associates Inc Dutch Apple Pre Baked Pie, Dutch Apple (Similarity score: 23.61)
- Boni Pannenkoeken (Similarity score: 23.92)
- Archer Farms Apple Cranberry Pie (Similarity score: 24.12)
- Table Talk Pies Old Fashioned Peach Pie, Peach (Similarity score: 25.63)
- Tendre Et Plus… Extra Tendre (Similarity score: 26.03)
- Market Pantry Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 26.97)
- Chabrior Crêpes Sucrées (Similarity score: 27.01)
- Muffins, Wild Blueberry (Similarity score: 27.24)
Ingredients List
- Apple
- Cinnamon
- Spice
- Cider Vinegar
- E200
- E282
- Flour
- Water
- Partially Hydrogenated Palm Kernel Oil
- E965ii
- Contains Less Than 2% Of
- Egg
- Modified Starch
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)