Bayernland Mozzarella Bayernland
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.1578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.2% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 15 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Biobio Frischkäse Classic (Similarity score: 9.35)
- Rillettes De Thon À L'huile D'olive (Similarity score: 18.65)
- Carrefour Bio Queso Para Untar Clásico Bio (Similarity score: 20.38)
- Ciresa Mozzarella Di Bufala Campant D O P (Similarity score: 20.63)
- Migros Tourte St Honoré (Similarity score: 21.89)
- Peanut Butter Cup Ice Cream Bar (Similarity score: 22.02)
- Kiri,bel Délice (Similarity score: 23.12)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 23.92)
- Bio Village, Marque Repère Fromage À Tartiner Nature Bio 25% Mat Gr (Similarity score: 24.28)
- Plain Croissant (Similarity score: 25.03)
- Cucina Mozzarella Wrap (Similarity score: 25.57)
- Eco,eco+ Mozzarella (Similarity score: 25.57)
- Öma Mozza (Similarity score: 25.57)
- Bon Et Bio Mozzarella (Similarity score: 25.57)
- Formagia,euroser Mozzarela (Similarity score: 25.57)