Rillettes de Thon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23.7g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 53.9360872954014% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.9% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 5 |
| Sodium | 248mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 248mg |
| Sugars | 3.31g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cheese Tortellini, Cheese (Similarity score: 22.91)
- Quiche Au Saumon Frais Et Aux Epinards (Similarity score: 23.06)
- Poisson D’ouest Rillettes Thon Au Piment D’espelette (Similarity score: 24.81)
- Saucisses Aux Cèpes (Similarity score: 25.61)
- Casa Azzurra Atelier Pizza (Similarity score: 26.86)
- Quelle Quiche! Quelle Quiche!, Spinach & Swiss (Similarity score: 27.61)
- Maître Coq Parfait De Chapon Aux Cèpes (Similarity score: 28.15)
- Marks & Spencer Italian Mozzarella (Similarity score: 28.58)
- Liberty Liberty Corned Beef (Similarity score: 29.47)
- U Mozzarella Pasteurisé 17% De Mg (Similarity score: 29.48)
- Mozzarella Spécialité Traditionnelle Garantie Mozzarella Fromage À Pâte Filée (Similarity score: 29.49)
- Castelli Mozzarella Le Fromage De 125 G Net Égoutté (Similarity score: 29.49)
- Conad, Sapori Dintorni Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 30.13)
- Maison Tino Chausson Façon Tajine (Similarity score: 31.45)
- Le Fromager Des Halles Mozzarella Au Lait De Vache (Similarity score: 32.43)