Saucisses aux cèpes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 8.9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 46.8421052631579% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.8% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Quiche Au Saumon Frais Et Aux Epinards (Similarity score: 14.12)
- Mushroom & Asiago Fluffy Egg Bites (Similarity score: 14.59)
- Maison Tino Chausson Façon Tajine (Similarity score: 16.54)
- Morcilla De Cardeña (Similarity score: 17.83)
- Rôti De Porc Merguez Chorizo (Similarity score: 18.25)
- Quelle Quiche! Quelle Quiche!, Spinach & Swiss (Similarity score: 18.47)
- Rôti De Veau Façon Orloff (Similarity score: 19.16)
- Steacks Hachés Turques (Similarity score: 20.47)
- Cheese Tortellini, Cheese (Similarity score: 21.63)
- Xburger (Similarity score: 23.31)
- Triple Cheese Superblastin' Pizza Bites (Similarity score: 24.67)
- Kidfresh Triple Cheese Pizza (Similarity score: 24.67)
- Venice Baking Co Cheese Pizza (Similarity score: 25.06)
- Rillettes De Thon (Similarity score: 25.61)
- Beyond Games Roasted Red Pepper Hummus (Similarity score: 26.23)