Cheese tortellini, cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.38g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.38g |
| Saturated Fat | 2.83g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 1 |
| Sodium | 245mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 245mg |
| Sugars | 1.8900000000000001g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.89g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maison Tino Chausson Façon Tajine (Similarity score: 13.82)
- Quiche Au Saumon Frais Et Aux Epinards (Similarity score: 17.75)
- Morcilla De Cardeña (Similarity score: 17.84)
- Quelle Quiche! Quelle Quiche!, Spinach & Swiss (Similarity score: 19.78)
- Kidfresh Triple Cheese Pizza (Similarity score: 20.82)
- Triple Cheese Superblastin' Pizza Bites (Similarity score: 20.82)
- Casa Azzurra Atelier Pizza (Similarity score: 21.58)
- Saucisses Aux Cèpes (Similarity score: 21.63)
- Pizza (Similarity score: 22.07)
- Rillettes De Thon (Similarity score: 22.91)
- Tesco Tesco Cheese & Vegetable Pies (Similarity score: 23.30)
- Grilled Cheese Sandwich (Similarity score: 25.47)
- Venice Baking Co Cheese Pizza (Similarity score: 26.31)
- Chicken & Bacon Caesar Wrap (Similarity score: 27.01)
- Mushroom & Asiago Fluffy Egg Bites (Similarity score: 27.05)
Ingredients List
- Durum Wheat Flour
- Nutmeg
- Spice
- Garlic Powder
- Water
- Whole Milk Ricotta Cheese
- Parmesan
- Imported Romano Cheese Made From Sheep's Milk
- Wheat Flour
- Egg
- Salt
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)