Ortiz Thunfisch
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 24g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 24g |
| Saturated Fat | 3.7g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 23.417721518987342% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.4% |
| Saturated Fat Value | 3.7g |
| Score | 1 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Haddon House Lightly Smoked Plain Sardines In Pure Olive Oil (Similarity score: 11.85)
- Stehouwer's Frozen Foods Inc Seasoned Pork And Beef Pattie Between Slice Of Beef Ribeye (Similarity score: 15.01)
- Tacos De Potón Del Pacífico En Aceite De Girasol (Similarity score: 21.20)
- Auchan Pain Select T80 (Similarity score: 25.70)
- Charal Carpaccio Parmesan (Similarity score: 27.03)
- The Elite Donut (Similarity score: 30.34)
- La Belle Îloise Thon Blanc Germon À L'huile D'olive Et À L'ail (Similarity score: 30.89)
- La Belle Iloise Thon Blanc Germon À L'huile D'olive Et À L'ail (Similarity score: 30.89)
- Abbott's Abbott's Village Bakery Grainy Wholemeal (Similarity score: 31.39)
- Ravioli Au Jambon (Similarity score: 31.47)
- Gutbio Arroz Basmati Con Lentejas Y Verduras (Similarity score: 31.69)
- Casa Amella Hamburguesa Tofu Escalibada Bio (Similarity score: 32.34)
- Marina Azul Atun En Aceite De Oliva Extra Virgen (Similarity score: 32.64)
- Home Brand Sandwich Bread Wheatmeal Bread (Similarity score: 33.70)
- Éclairs Au Chocolat X2 (Similarity score: 33.77)
Ingredients List
- Albacore
- Olive Oil
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)