Tarte aux framboises
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 61.194029850746254% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.2% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 23.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 8.22)
- Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 8.43)
- Food Club Peanut Butter S'mores Ice Cream (Similarity score: 9.47)
- Caramel Swirl, Brownie Chunks, Toffee Pieces Twist Premium Ice Cream, Toffee Brownie Twist (Similarity score: 9.57)
- Rich Vanilla Churned With Crushed Cookie Sandwiches Premium Ice Cream, Cookies & Cream Dream (Similarity score: 9.91)
- Coffee Cookies 'n Cream Ice Cream, Coffee Cookies 'n Cream (Similarity score: 10.59)
- Food Club Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 11.22)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 11.24)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 11.35)
- Hudsonville Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 11.44)
- Hacendado Quesada (Similarity score: 11.76)
- Coffee Creamer (Similarity score: 11.78)
- Gifford's Gifford's, Ice Cream, Old Fashioned Vanilla (Similarity score: 12.06)
- Mint Cookie Crunch Ice Cream, Mint Cookie Crunch (Similarity score: 12.20)
- L'odyssée Des Glaces Glaces Au Spéculoos (Similarity score: 12.27)