Hudsonville Chocolate chip cookie dough ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6899999999999995g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.69g |
| Saturated Fat | 7.03g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25959780621572% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 94mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 94mg |
| Sugars | 21.88g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Meijer Meijer, Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 7.81)
- Food Club Peanut Butter S'mores Ice Cream (Similarity score: 8.02)
- Hacendado Quesada (Similarity score: 8.92)
- Rich Vanilla Churned With Crushed Cookie Sandwiches Premium Ice Cream, Cookies & Cream Dream (Similarity score: 9.18)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 9.51)
- Always Save Ice Cream (Similarity score: 10.83)
- Dean's Dean's, Country Fresh, Premium Ice Cream, Red Velvet Cake (Similarity score: 10.90)
- Giant Eagle Creamery Classics Premium Ice Cream (Similarity score: 10.99)
- Ice Cream (Similarity score: 11.07)
- Mint Cookie Crunch Ice Cream, Mint Cookie Crunch (Similarity score: 11.12)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 11.37)
- Tarte Aux Framboises (Similarity score: 11.44)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 12.02)
- Ice Cream (Similarity score: 12.02)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 12.02)
Ingredients List
- Milk
- Water
- Coconut Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- Soya Oil
- E471
- E466
- Butterfat
- Natural Flavouring
- Cocoa Paste
- Salt
- Cream
- Cocoa Butter
- E412
- Soya Lecithin
- Ptolysorbate 80
- E500ii
- E160b
- Corn Starch
- E407
- Vanillin
- Sugar
- Corn Syrup
- Wheat Flour
- Skimmed Milk
- Whey
- Brown Sugar
- Palm Kernel Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)