Rich vanilla churned with crushed cookie sandwiches premium ice cream, cookies & cream dream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.26g |
| Saturated Fat | 7.45g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 58.339859044635865% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 22.34g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.34g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 7.00)
- Key Food All Natural Ice Cream (Similarity score: 7.71)
- Cow Belle Ice Cream, Peppermint, Cookies 'n Cream (Similarity score: 7.71)
- Ice Cream (Similarity score: 7.78)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 8.81)
- Hudsonville Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 9.18)
- Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 9.59)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 9.90)
- Tarte Aux Framboises (Similarity score: 9.91)
- Food Club Peanut Butter S'mores Ice Cream (Similarity score: 10.89)
- Ice Cream (Similarity score: 11.24)
- High Road Craft Ice Cream (Similarity score: 11.82)
- Gifford's Gifford's, Ice Cream, Old Fashioned Vanilla (Similarity score: 12.51)
- Hudsonville Grand Traverse Bay Ice Cream (Similarity score: 12.70)
- L'odyssée Des Glaces Glaces Au Spéculoos (Similarity score: 12.88)
Ingredients List
- Sweet Cream Buttermilk
- Cream
- Sugar
- Cookies
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Natural Flavor
- E410
- E412
- E160b
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)