Tarte aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.7g |
| Saturated Fat | 5.7g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 67.85714285714286% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.9% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 136mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tropezienne (Similarity score: 4.66)
- Tropézienne (Similarity score: 7.33)
- Tropezienne 600g (Similarity score: 7.33)
- Tropezienne X2 (Similarity score: 7.33)
- Tropezienne (Similarity score: 7.36)
- E Leclerc Tropézienne (Similarity score: 7.47)
- Great Value Ice Cream With Cookie Bits (Similarity score: 8.84)
- Perry's Ice Cream Perry's Ice Cream, Escapes, Ice Cream, Movie Time (Similarity score: 9.62)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.73)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 10.27)
- Creamy Vanilla Ice Cream Filled With Strawberries, Layered On White Cake Topped With Strawberry Puree, Whipped Topping & Vanilla Flavored Drizzle Sundae Premium Ice Cream Cake, Strawberries & Cream (Similarity score: 10.67)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.45)
- Baskin Robbins Chocolate Ice Creams (Similarity score: 12.84)
- เอเต้,ete,โบราณ,boran ปังโบราณ ข้าวเหนียวถั่วดำเผือก (Similarity score: 13.87)
- Vanilla Ice Cream With Crushed Creme Filled Cookies (Similarity score: 16.31)