Baskin Robbins Chocolate Ice Creams
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 998kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 998kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 6.82g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 60.03521126760564% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 138.56mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 138.6mg |
| Sugars | 22.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 7.73)
- Harris Teeter Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 8.09)
- Great Value Ice Cream With Cookie Bits (Similarity score: 9.78)
- E Leclerc Tropézienne (Similarity score: 10.51)
- Tropezienne (Similarity score: 10.62)
- Tropézienne (Similarity score: 10.62)
- Tropezienne (Similarity score: 10.62)
- Tropezienne X2 (Similarity score: 10.62)
- Tropezienne 600g (Similarity score: 10.62)
- Butter Pecan Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 11.76)
- Great Value Sea Salt Caramel Ice Cream, Sea Salt Caramel (Similarity score: 11.90)
- Creamy Vanilla Ice Cream Filled With Strawberries, Layered On White Cake Topped With Strawberry Puree, Whipped Topping & Vanilla Flavored Drizzle Sundae Premium Ice Cream Cake, Strawberries & Cream (Similarity score: 12.08)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 12.84)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.24)
- Boardwalk Frozen Treats Llc Caramel Ice Cream With Salted Caramel Ribbon (Similarity score: 14.18)
Ingredients List
- Cream
- E471
- E412
- E407
- E433
- Natural And Artificial Flavouring
- E102
- E110
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Caramel Ribbon
- Whey
- Cocoa Paste
- Cocoa
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)