Baskin Robbins Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 7.95g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.6% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 136mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136mg |
| Sugars | 21.59g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Great Value Ice Cream With Cookie Bits (Similarity score: 4.34)
- Tropezienne (Similarity score: 6.55)
- Tropézienne (Similarity score: 6.59)
- Tropezienne 600g (Similarity score: 6.59)
- Tropezienne X2 (Similarity score: 6.59)
- E Leclerc Tropézienne (Similarity score: 6.67)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.22)
- Baskin Robbins Chocolate Ice Creams (Similarity score: 7.73)
- Tropezienne (Similarity score: 8.69)
- Butter Pecan Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 9.04)
- Creamy Vanilla Ice Cream Filled With Strawberries, Layered On White Cake Topped With Strawberry Puree, Whipped Topping & Vanilla Flavored Drizzle Sundae Premium Ice Cream Cake, Strawberries & Cream (Similarity score: 10.21)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 10.27)
- เอเต้,ete,โบราณ,boran ปังโบราณ ข้าวเหนียวถั่วดำเผือก (Similarity score: 13.06)
- Vanilla Ice Cream With Crushed Creme Filled Cookies (Similarity score: 14.08)
- Harris Teeter Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 14.33)
Ingredients List
- Cream
- E471
- E412
- E407
- E433
- Skimmed Milk
- Strawberry Ribbon
- Coated Golden Flake
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey
- Natural And Artificial Flavouring
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)