La Mère Poulard Cookies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 7.9g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 68.10344827586208% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.1% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 20.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Feisty Espresso French Style Dessert, Feisty Espresso (Similarity score: 11.57)
- Pot De Creme Calm Vanilla A French Style Dessert, Calm Vanilla (Similarity score: 11.57)
- Tartelette Au Riz (Similarity score: 16.10)
- Caramel Macchiato Ice Cream, Caramel Macchiato (Similarity score: 16.93)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Super Chunky Cookie Dough Ice Cream, Super Chunky Cookie Dough (Similarity score: 16.95)
- The Schwan Food Company Jack Nicklaus, Ice Cream, Triple Chocolate (Similarity score: 17.52)
- Casper's Ice Cream Co Inc Casper's, Fat Boy, Ice Cream Sandwich, Key Lime Pie Wich (Similarity score: 17.53)
- Straus Family Creamery Organic Super Premium Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 17.59)
- Organic Super Premium Ice Cream (Similarity score: 17.59)
- Turkey Hill Chocolate Chip Cookie Dough Original Recipe Ice Cream (Similarity score: 18.23)
- Leader Price Flan Pâtissier (Similarity score: 18.56)
- Market Pantry, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 19.01)
- Hy Vee Inc Caramel Waffle Cone Vanilla Flavored Premium Ice Cream Swirled With Caramel And Chocolaty Covered Waffle Cone Pieces (Similarity score: 19.01)
- Jymy Jymy Tuplasuklaa (Similarity score: 19.35)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 19.85)