Tortas de leche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.63g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.63g |
| Saturated Fat | 0.79g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 7.05357142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 7.1% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 0 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Herdez Tortillas Corn Soft Taco Size (Similarity score: 14.69)
- Vivil Vivil (Similarity score: 17.80)
- Hacendado Mux Fruits (Similarity score: 17.97)
- Eliges Menestra De Verduras (Similarity score: 20.21)
- Vichy Pastilles Du Bassin De Vichy Sans Sucre (Similarity score: 20.41)
- Authentic White Corn Tortillas, White Corn (Similarity score: 20.57)
- Costa Bebida Ecologica De Avena (Similarity score: 21.58)
- Filet De Saumon (Similarity score: 23.03)
- Pastilles Bassin De Vichy (Similarity score: 23.55)
- Nutricia Fortimel Protein ArĂ´me Vanille (Similarity score: 23.73)
- Clearspring Black Soya Bean Mochi (Similarity score: 24.12)
- Pastilles Des Alpes (Similarity score: 24.59)
- Sunrise Snack Box (Similarity score: 25.90)
- Basic American Foods Mashed Potato Granules (Similarity score: 26.46)
- Ricola Ricola Ricola Fiori Sambuco (Similarity score: 26.47)