Basic American Foods Mashed potato granules
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1016kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1016kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 7.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.6899999999999995g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.69g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 29.04mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 29mg |
| Sugars | 1.43g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Authentic White Corn Tortillas, White Corn (Similarity score: 19.11)
- Corn Tortillas, Corn (Similarity score: 19.66)
- Chi Chi's Chi Chi's Soft Taco Style White Corn Tortilla (Similarity score: 22.77)
- Slider Corn Tortillas (Similarity score: 22.90)
- Fajita Style White Corn Tortillas (Similarity score: 24.07)
- Dolce Italia Foods Inc Edwardo's Fusilli Tricolor Enriched Egg Pasta (Similarity score: 24.63)
- Dolce Italia Foods Inc Spinach Fettuccine, Enriched Egg Pasta (Similarity score: 24.63)
- Herdez Tortillas Corn Soft Taco Size (Similarity score: 24.65)
- Tortas De Leche (Similarity score: 26.46)
- Vichy Pastilles Du Bassin De Vichy Sans Sucre (Similarity score: 26.72)
- Bob's Red Mill Natural Foods Inc Wholegrain Hot Cereal (Similarity score: 26.86)
- Filet De Saumon Atlantique (Similarity score: 32.42)
- Frite Classique (Similarity score: 33.08)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Small White Beans (Similarity score: 33.48)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Food Lion, Navy Beans (Similarity score: 33.48)
Ingredients List
- Potato
- Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
- Freshness Preserved With Sodium Bisulfite And Bht
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)