Tropézienne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.8g |
| Saturated Fat | 4.19g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 51.60098522167489% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.6% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 6 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 14.87g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.87g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Classic Vanilla Ice Cream With Chewy Brownie Pieces, Swirled With Denali Moose Tracks Fudge, Brownie Moose Tracks, Vanilla (Similarity score: 14.30)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Coffee Almond Fudge (Similarity score: 15.66)
- Ice Cream (Similarity score: 16.09)
- Homemade, United Dairy Farmers Our Dutch Process Signature Recipe Chocolate Ice Cream Blended With Clusters Of Roasted Almonds (Similarity score: 16.81)
- Ty Skorn Creme Glacee Chocolat Nougatine Coulis Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 17.01)
- Airos Bracitos De Nata (Similarity score: 17.11)
- Chocolate & Peanut Butter With Fudge Brownies & Gobs Of Peanut Butter Cookie Dough Half Baked Non Dairy Frozen Dessert, Peanut Butter (Similarity score: 17.49)
- Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 17.52)
- Moo Cow Chocolate & Vanilla Ice Cream Swirled With Fudge (Similarity score: 17.71)
- Triple Nut Toffee Crunch Vanilla Ice Cream With Pieces Of Toffee Fudge, Almonds, Pecans And Walnuts (Similarity score: 17.71)
- Light Ice Cream, Caramel (Similarity score: 18.27)
- Danone Vitalinea Yogur Desnatado (Similarity score: 18.68)
- Ben & Jerry's, Unilever Boston Cream Pie Ice Cream With Yellow Cake Pieces, Fudge Flakes & Swirls Of Pastry Cream (Similarity score: 18.94)
- Tea Rrific! Ice Cream Tea Rrific! Ice Cream, Ice Cream, Lavender's Blueberry (Similarity score: 19.04)
- Waffle Cone Vanilla Ice Cream With Fudge Swirl, Coated Sugar Cone Pieces And Peanuts (Similarity score: 19.08)